Offering you a complete choice of products which include industrial roller chain, special roller chain, diamond roller chain, transmission roller chain, ms trencher chain and abrasion resistance special roller chain.
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Pitch | 15.88 mm |
| Tensile Strength | 2210 kg |
| Brand | Harvik Chains |
| Size | 1/2 - 2 Inch |
| Lubrication Method | Oiling |
| Is It Abrasion Resistance | Abrasion Resistance |
| Measuring Load | 22 kg |
| Roller Diameter | 10.16 mm |
Having a positive quality management system, we are involved in presenting a comprehensive compilation of Industrial Roller Chain.
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Pitch | 6.35 m |
| Brand | Harvik Chains |
| Roller Diameter | 3.30 mm |
| Tensile Strength | 350 kg |
| Is It Abrasion Resistance | Abrasion Resistance |
| Corrosion-Resistance | Yes |
| Lubrication Method | Oiling |
| Type | Foldable |
| Measuring Load | 8.2 kg |
Backed by a team of knowledgeable professionals, we are an identified firm in the market for providing an extensive range of Special Roller Chain.
₹ 1650 / Piece Get Latest Price
| Material | MS |
| Pitch | All |
| Inside Width | 1/2 inch |
| Surface Treatment | Polished |
| Type Of Roller Chain | Diamond Roller |
| Colour | Silver |
₹ 200 / Feet Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Pitch | 6m |
| Inside Width | 11.5mm |
| Roller Dia | 0.1inch |
| Plate Width Inner | 17.02mm |
| Polished | Yes |
Minimum order quantity: 20 Feet
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Digging Depth | 5.5 feet |
| Model Name/Number | A 13 |
| Material | Mild Steel |
| Bucket Capacity | 300 Kg |
| Brand | Essey |
| Trenching Depth | 6ft |
₹ 355 / Piece Get Latest Price
| Pitch | 9.53 mm |
| Roller Dia | 5.08 mm |
| Tensile Strength | 800 kg |
| Is It Abrasion Resistance | Abrasion Resistance |
| Corrosion-Resistance | Yes |
| Brand | Harvik Chains |
| Lubrication Method | Oiling |
| Measuring Load | 8.2 kg |
| Type | Foldable |
Since we have established our base in this highly competitive industry, we are readily engrossed in the arena of presenting Abrasion Resistance Special Roller Chain.
₹ 2300 / Piece Get Latest Price
| Brand | Harvik Chains |
| Pitch | 5 inch |
| Inside Width | Double Sprocket Tapered Roller |
| Roller Dia | 35" |
| Material | SS |
| Polished | Yes |
₹ 900 / Piece Get Latest Price
| Pitch | 250 mm |
| Brand | JSK Industries |
| Material | SS |
| Surface Treatment | Polished |
| Corrosion-Resistance | Yes |
| Grade | SS304 |
₹ 360 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Pitch | 3/8-3 inch |
| Weight | 70kg |
| Surface Treatment | Polished |
| Width | 1/2 inch |
| Colour | Silver |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 390 / Meter Get Latest Price
| Material | MS |
| Pitch | 50.8mm |
| Inside Width | 8 mm |
| Roller Dia | 20 mm |
| Plate Width Inner | 2.8 mm |
| Polished | Yes |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 490 / Piece Get Latest Price
| Pitch | 25mm |
| Inside Width | 7mm |
| Roller Dia | 18 mm |
| Plate Width Inner | 2.8 mm |
| Brand | JSK Industries |
| Material | SS |
| Finishing | Polished |
₹ 700 / Meter Get Latest Price
| Material | SS |
| Pitch | 20mm |
| Inside Width | 8 mm |
| Roller Dia | 20 mm |
| Plate Width Inner | 2.8 mm |
| Surface Treatment | Polished |
₹ 1000 / Meter Get Latest Price
| Pitch | 1.5" |
| Pitch Size | 1.5 inch |
| Chain Material | Steel |
₹ 900 / Piece Get Latest Price
| Pitch | 9.53 mm |
| Brand | Harvik Chains |
| Tensile Strength | 800 kg |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Measuring Load | 8.2 kg |
| Size | 1/2 - 2 Inch |
| Lubrication Method | Oiling |
| Is It Abrasion Resistance | Abrasion Resistance |
| Roller Diameter | 5.08 mm |
To furnish the varying desires of our customers, we are immersed in offering a world class consignment of Roller Chain.
₹ 235 / Piece Get Latest Price
| Pitch | 12.70 mm |
| Tensile Strength | 680 kg |
| Brand | Harvik Chains |
| Roller Diameter | 7.77 mm |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Measuring Load | 8.2 Kg |
| Size | 1/2 - 2 Inch |
| Is It Abrasion Resistance | Abrasion Resistance |
| Lubrication Method | Oiling |
Minimum order quantity: 30 Piece
With an intention to enhance the standing we have built, we are occupied in offering a wide collection of Metal Roller Chain.
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Pitch | 12.70 mm |
| Material Grade | SS304 and SS316 |
| Material | SS |
| Tensile Strength | 680 kg |
| Brand | Harvik Chains |
| Is It Corrosion Resistace | Corrosion Resistance |
| Lubrication Method | Oiling |
| Roller Diameter | 7.77 mm |
| Measuring Load | 8.2 kg |
So as to accomplish high level of customer trust, we are keenly involved in offering Stainless Steel Roller Chain. We offer them at reasonable rates.
₹ 670 / Piece Get Latest Price
| Pitch | 6.35 mm |
| Tensile Strength | 350 Kg |
| Is It Abrasion Resistance | Abrasion Resistance |
| Brand | Harvik Chains |
| Type | Foldable |
| Measuring Load | 8.2 kg |
| Lubrication Method | Oiling |
Backed by a rich industrial experience, we are engaged in offering a commendable array of Special Foldable Roller Chain.
₹ 1290 / Piece Get Latest Price
| Pitch | 9.53 mm |
| Brand | Harvik Chains |
| Roller Diameter | 5.08 mm |
| Tensile Strength | 800 kg |
| Is It Abrasion Resistance | Abrasion Resistance |
| Lubrication Method | Oiling |
| Roller Materail | Nylon |
| Is It Corrosion Resistace | Corrosion Resistance |
| Measuring Load | 8.2 kg |
Capitalizing on the ability of our skilled personnel, we are keenly instrumental in delivering a comprehensive array of Nylon Roller Chain.
₹ 1100 / Meter Get Latest Price
| Pitch | 0.5'' - 6" |
| Pitch Size | 4 inch |
| Chain Material | Steel |
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Pitch | 12mm |
| Pitch Size | 4 inch |
| Roller Dia | 4.08 mm |
| Material | MS |
| Weight | 40kg |
| Surface Treatment | Polished |
₹ 390 / Piece Get Latest Price
| Pitch | 6.35 mm |
| Material Grade | SS304 and SS316 |
| Material | SS |
| Brand | Harvik Chains |
| Is It Corrosion Resistace | Corrosion Resistance |
| Lubrication Method | Oiling |
| Maximum Roller Diameter | 3.30 mm |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Pitch | 38.1 mm |
| Material | Mild Steel |
| Chain Material | both |
| Pin Diameter | 6mm |
| Surface Treatment | Coated |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Industrial Automation |
Mr. Anand (CEO)
JSK Industries
Plot No-1214p, Sector Mie Part-2, Urban Estate
Bahadurgarh - 124507, Jhajjar, Haryana, India