Our range of products include hollow pin chains, metal hollow pin chain, corrosion resistance hollow pin chain, hollow pin chain and hollow pin chains without bush.
₹ 800 / Meter Get Latest Price
| Pitch | 19.05-101.6 |
| Roller Dia | 16mm to 40mm |
| Finishing | Polished |
| Plate Thickness | 2-4mm |
| Is It Abrasion Resistance | Abrasion Resistance |
| Corrosion-Resistance | Yes |
| Brand | Harvik Chains |
| Material | SS, carbon steel |
| Lubrication Method | Oiling |
| Plate Height | 0.718 mm |
Due to our immense capability in this work domain, we have brought forth a huge variety of Stainless Steel Hollow Pin Chain.
₹ 670 / Meter Get Latest Price
| Pitch | 5/8 mm |
| Material | SS |
| Brand | Harvik Chains |
| Roller Dia | 0.400 mm |
| Plate Thickness | 0.080 mm |
| Is It Abrasion Resistance | Abrasion Resistance |
| Corrosion-Resistance | Yes |
| Lubrication Method | Oiling |
| Plate Height | 0.591 |
Justifying our reputation in this market, we are readily immersed in the arena of offering to our patrons a broad consignment of Metal Hollow Pin Chain.
₹ 930 / Meter Get Latest Price
| Material | SS |
| Pitch | 1/2 mm |
| Brand | Harvik Chains |
| Roller Dia | 0.312 mm |
| Is It Abrasion Resistance | Abrasion Resistance |
| Is It Corrosion Resistace | Corrosion Resistance |
| Lubrication Method | Oiling |
| Roller Width | 0.312 mm |
| Plate Thickness | 0.060 mm |
| Plate Height | 0.472 mm |
Keeping our synchronization with the development taking place in this industry, we are engrossed in delivering a broad range of Corrosion Resistance Hollow Pin Chain.
₹ 870 / Meter Get Latest Price
| Material | SS |
| Brand | Harvik Chains |
| Roller Dia | 0.625 mm |
| Plate Thickness | 0.125 mm |
| Is It Abrasion Resistance | Abrasion Resistance |
| Is It Corrosion Resistace | Corrosion Resistance |
| Lubrication Method | Oiling |
| Plate Height | 0.949 mm |
So as to furnish the ever-growing desires of our patrons, we are engrossed in delivering a comprehensive variety of Hollow Pin Chain.
₹ 200 / Meter Get Latest Price
| Material | MS |
| Pitch | 25mm |
| Inside Width | 7.85mm |
| Roller Dia | 6 Inch |
| Plate Width Inner | 50mm |
| Surface Treatment | Polished |
Minimum order quantity: 30 Meter
Mr. Anand (CEO)
JSK Industries
Plot No-1214p, Sector Mie Part-2, Urban Estate
Bahadurgarh - 124507, Jhajjar, Haryana, India