Pioneers in the industry, we offer 2mm ss conveyor elevator chains, 36mm ss bucket elevator chain, 200mm stainless steel elevator chains and harvik attachment chain from India.
₹ 3400 / Feet Get Latest Price
| Material | ss, cs |
| Material Grade | SS304 |
| Thickness | 2 mm |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Crane |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Type | Chain Conveyor |
| Product Brand | JSK Industries |
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Color | Black |
| Usage/Application | Elevator |
| Roller Diameter | 36mm |
| Finishing | Polished |
| Brand | JSK Industries |
₹ 2800 / Feet Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Roller Diameter | 38.1 mm |
| Is It Abrasion Resistance | Abrasion Resistance |
| Brand | Harvik Chains |
| Pitch Size | 200 mm |
| Lubrication Method | Oiling |
| Roller Link Width | 36.5 mm |
With honest intentions to improve the standing we have earned in this arena, we are offering a distinct collection of Elevator Chains.
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Pitch | 101.6mm |
| Material | Mild Steel |
| Roller Type | Simple Taper Roller |
| Usage/Application | Industrial |
| Thickness | 8mm |
| Packaging Type | Box |
Mr. Anand (CEO)
JSK Industries
Plot No-1214p, Sector Mie Part-2, Urban Estate
Bahadurgarh - 124507, Jhajjar, Haryana, India