Leading Manufacturer of conveyor attachment chain, harvik attachment chain, attachment bucket elevator chain and 9" pitch elevator chain from Bahadurgarh.
₹ 1340 / Meter Get Latest Price
| Brand | Harvik Chains |
| Roller Diameter | 10.16 mm |
| Pitch | 15.88 mm |
| Is It Abrasion Resistance | Abrasion Resistance |
| Tensile Strength | 2210 kg |
| Attachment Type | K and M |
| Is It Corrosion Resistace | Corrosion Resistance |
| Lubrication Method | Oiling |
| Measuring Load | 22 kg |
We are engaged in offering a huge array of Attachment Chain to our customers. We offer these at market leading rates.
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Brand | Harvik Chains |
| Roller Diameter | 5.08 mm |
| Pitch | 9.53 mm |
| Is It Abrasion Resistance | Abrasion Resistance |
| Tensile Strength | 800 Kg |
| Attachment Type | K and M |
| Is It Corrosion Resistace | Corrosion Resistance |
| Lubrication Method | Oiling |
| Measuring Load | 8.2 Kg |
Minimum order quantity: 10 Piece
To supply the ever rising needs of our customers, we are occupied in offering a wide range of Harvik Attachment Chain.
₹ 3200 / Feet Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Hot Mix Plant for Road Construction |
| Pitch | 40mm |
| Finishing | Polished |
| Brand | JSK Industries |
₹ 1670 / Feet Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Elevator |
| Pitch | 9 Inch |
| Finishing | Polished |
| Brand | JSK Industries |
Mr. Anand (CEO)
JSK Industries
Plot No-1214p, Sector Mie Part-2, Urban Estate
Bahadurgarh - 124507, Jhajjar, Haryana, India